אכילה בחופשות והחופש לאכול

עונת הנסיעות לחפשה הינה בעיצומה מה שמעלה על סדר היום את מה שאכנה “הפרדוקס של השגרה והחופשה” וכוונתי היא שבחיי השגרה הלחוצים אנו מרשים לעצמנו לאכול כי החיים עמוסים וקשים ואילו בחופשה אנו מרשים לעצמנו לאכול כי חופשה זה חופש בהכל!!

 ביציאה לחופשה אנו מתנתקים מחיי השגרה ומבקרים במקום מרוחק מהבית מתוך כוונה לחוש שינוי. בחופשה אנו יוצאים מהסביבה הטבעית והבטוחה כדי להתאוורר מלחץ החיים המודרניים ולחדש מצברים. יציאה מהמסגרת מלווה בתחושות ובמחשבות כי מותר לעשות הכול. הדבר מתבטא בין היתר בכך שאנו עושים פחות חשבון בקניית דברים שונים כמו גם בנושא האכילה.

 הדבר דומה למי שמגיע בערב הביתה לאחר יום עמוס (עבודה, סידורים, משפחה) בו הוא נדרש לעמוד בהספקים ובלחצי זמן ובלחצים מנטלים, ואז עולות התחושות של ויתור עצמי ופיצוי על היום שעבר. את התחושה אנו מתרגמים לצורך במשהו מנחם, מסיח את הדעת ובשמו הנוסף- אוכל!!!!  כך גם בחופשות אנו מוצאים פורקן באכילה.

 מכאן, נסו להגדיר מהי מטרת נסיעתכם. אני בטוחה כי אין המטרה העיקרית היא אוכל. מטרות הנסיעה יכולות להיות שונות: לצורכי מנוחה, הפגת מתחים, חיזוק הקשר המשפחתי, חיבור עם הטבע, הכרת תרבות אחרת וכו’. כל אלו אפשר לעשות מבלי שאוכל יהפוך הנושא העיקרי בהרגשת החופש. החופש לאכול אינו התנאי לחופשה מוצלחת. תתחברו להנאות האחרות הגלומות באותה חופשה.

 במחקר שהתפרסם לאחרונה ע”י פרופ’ נתי אוריאלי נמצא כי כי קיום יחסי מין במהלךהחופשה הוא פקטור חשוב ברמת הסיפוק שהאישה שואבת מהחופשה שלה. מהמחקר עולה כיבמקרים מסוימים הסקס היה אפילו גורם הכרחי או מוסיף מוטיבציה משמעותי ליציאהלחופשה. (החוקרים ערכו סקר מקדים והחליטו לא לראיין גבריםלמחקרם משום שהגברים שרואיינו לסקר המקדים נמצאו כמגזימיםבתשובותיהם ולא מדייקים בתיאור הדברים כפי שהיו). משמעות הדברים כיחופשה נחשבת בעינינשים כהזדמנות עבורן ועבור בני זוגן לבצע יחסי מין בסביבה חדשה, נעימה ומרגיעה יותר.

 אז לאחר שהחלטנו שמטרתה העיקרית של החופשה איננה אוכל הנה מספר כלים להתמודדות:
נתחיל ב-

נתב”ג: אנחנו בדר”כ עולים למטוס עם תחושת רעב עקב פרק הזמן שעובר מהיציאה מן הבית ועד העלייה למטוס.

הפתרון: לקחת כריכים מהבית (או לחילופין לקנות בשדה) ולאכול בפרק זמן זה. בנוסף, השתדלו לאכול ארוחה עוד בבית לפני היציאה.

במטוס: עם ביטול תחושת הרעב (בזכות הכריך) לאחר העלייה למטוס נוכל לוותר על החטיף אותו מגישים מיד עם ההמראה.
בארוחה המוגשת, הסתפקו בלחמנייה אחת וותרו על הקינוח. שאלו את עצמכם: אם הייתם במסעדה האם זה היה הקינוח בו הייתם בוחרים? אל תאכלו משהו רק משום שהגישו לכם אותו.
פתרון: קחו פרי (טרי או מיובש) מהבית ואכלו אותו כקינוח.
אחרי הנחיתה ועד הגעה למקום לינה ולארוחה (מסעדה/מלון) יעבור פרק זמן בו תחושו רעב. מנעו זאת על ידי אכילת כריך אותו הכנתם מבעוד מועד בבית. כלומר: ההמלצה לצאת מהבית היא עם שני כריכים לפחות ועם פירות.
במטוס מחולקת שתייה חינם- העדיפו מים על- פני מיצים. בנוסף הביאו עמכם בקבוק מים מהבית כדי להרוות בשתייה עד לעליית המטוס ובטיסה עצמה.
שתייה בכמויות קטנות (“שלוקים”) לאורך השעות תמנע הליכה תדירה לשירותים (ציבוריים/מטוס) ממנה אנו נמנעים.

במלון: הארוחות מוגשות בצורת בופה. ידוע כי מגוון גדול יותר של מזון גורר אכילה בכמות גדולה יותר. נסו לקבוע מראש מה לאכול, אפשר להחליט שיום אחד אוכלים ארוחת בוקר ישראלית (ביצה, לחם, סלט, גבינות) ויום אחר מוזלי (יוגורט+ פרי+ גרנולה/קורנפלקס). אין צורך לאכול גם וגם!! בפירוש אנו אוכלים יותר כיוון שזה בנמצא- הרי במסעדה לא היינו מזמינים את שני סוגי הארוחות. זכרו, גם כשאוכלים מזון בריא, כמות עודפת ממנו הופכת לשומן!!
בנוסף, ויתור על דברי המאפה (רוגלעך, קראוסונים וחבריהם) יותיר אותנו נמרצים וחיוניים להתחיל את היום.

במשך היום: חשוב להימנע מתחושת רעב איתה מגיעים לארוחות (בעיקר בערב) הגוררת אכילת כמות גדולה מדי בארוחות עצמן.
הפתרון הוא להצטייד באוכל מבעוד מועד למשך כל היום. אין אנו יודעים היכן ומתי יתאפשר לנו לאכול ומה נאכל. כריכים ופירות הם פיתרון קל- הצטיידו בכאלו מארוחת הבוקר (היכן שהדבר מקובל) או שתרכשו בסופר/צרכניה.
קושי נוסף הוא ברצון לטעום מאכלים כחלק מהיכרות עם תרבות שונה.
הפתרון: השתדלו לחלוק עם אחרים במנות ולטעום האחד מן השני. יעזור לזכור שהיום בארצנו הקטנטונת יש הכול מהכול ולא נופל בטעם ממקומות אחרים פעמים רבות.

בנושא המתוקים- תכננו מראש כמה לאכול (בצורה ריאלית שתעמדו בתכנון). לדוגמא: בארץ הגלידות (והרי זו איטליה) אם הינכם חובבים גלידות, תכננו לאכול 3 פעמים גלידה ובכל פעם כדור או לחלוק עם מישהו מ- 2 טעמים. (ותרו רוב הפעמים על הופל- העדיפו כוס). לגבי הפיצות והפסטות לא צריכים לאכול מאלו כל יום וכל היום. חילקו עם הפרטנר משולש או מנת פסטה. לרוב הכמויות מספיקות לשניים.

גם כאן חשוב להקפיד על שתייה וההעדפה הברורה היא למים!
ומכאן פניה לספורטאים- כדאי לנצל זמן חופשה להורדת עומס באימונים ( שאיננו יוזמים אלא אם יש פציעה חס וחלילה), הדבר עשוי רק לקדם אתכם.

ולסיכום, זכרו את המטרה שלשמה יצאתם לחופשה ותהינו!!