הכנה גופנית לחופשת סקי

מיומנות הגלישה הינה מיומנות קשה לרכישה ולו רק בגלל שענף ספורט הגלישה איננו זמין בארצנו היפיפייה. רוב הגולשים נוסעים לחופשת סקי פעם בשנה (במקרה הטוב-פעמיים) והגוף צריך להתמודד עם מאמץ אינטנסיבי בתנאי גובה בהם האוויר דל בחמצן. מדרונות הגלישה הארגומטריים מספקים פתרון לתרגול המיומנות הספציפית – דבר שמקל את הלמידה עבור המתחילים ומקצר את זמן ההכנה הספציפית בקרב הגולשים המתקדמים. אך כמו בכל ענף ספורט, גם כאן נדרשת הכנה גופנית כללית וייחודית שיקדימו לתרגול המיומנות עצמה.  למתחילים שבינינו, רמה גבוהה יותר של כושר גופני תקצר את זמן הלימוד כיוון שעיקר המאמץ יתמקד בטכניקה ולא במאמץ הגופני. ובקרב המתקדמים, כושר גופני גבוה יאפשר להתמיד בגלישה זמן ארוך יותר ויאפשר למצות עד תום את החופשה לה חיכינו שנה שלמה ושילמנו עליה ממיטב כספנו. הפחתת התשישות הגופנית תתרום לריכוז ולערנות הנדרשים במדרונות הגלישה ובכך להקטנת הסיכוי לפגיעות גופניות .

 התופעות הפיזיולוגיות שמתרחשות בגוף כתוצאה מהסתגלות לתנאי גובה מתרחשות לאחר 3 שבועות- פרק זמן שאינו עומד לרשות הגולשים ולכן שיפור בתפקוד הפיזיולוגי אותו ניתן להשיג רק באמצעות אימון גופני הינו הכרחי. הדרך להשגת שיפור בתפקוד הפיזיולוגי הינה שונה מאדם לאדם בהתאם למספר גורמים (מין, גיל, רמת הכושר הגופני, גורמי סיכון ועוד) ומתבססת על מספר עקרונות אימון. לכן, האימון חייב שיתוכנן תוך התייעצות עם מומחים בנושא המאמץ הגופני.
 מספר מרכיבי כושר אותם נשפר יהפכו את הגלישה במדרונות המושלגים ליעילה יותר, קלה יותר ומהנה יותר:
סבולת לב-ריאה:
סבולת לב-ריאה הינה יכולת הגוף להתמיד במאמץ לאורך זמן כך שמערכת הנשימה והלב יעמדו באספקת החמצן הנאותה לשרירים הפעילים.
ככל שהמאמץ עצים יותר ונמשך זמן ארוך יותר- הגוף יתקשה לספק את כמות החמצן הדרושה לו. נוסיף לכך את השהיה בתנאי גובה והפכנו את המשימה לקשה עוד יותר.
סבולת שרירית:
סבולת שרירית נדרשת על-מנת שהשרירים יוכלו להתמיד במאמץ לאורך זמן.
אימון סבולת, בעיקר של שרירי הרגליים, יאפשר זמן גלישה ארוך יותר והתאוששות טובה יותר של השרירים לקראת היום הבא.
חיזוק המפרקים:
חיזוק השרירים סביב מפרק מסוים יתרום לייצוב המפרק ולחיזוק הגידים והרצועות של אותו מפרק. חיזוק שרירי פלג גוף תחתון, יקטין את הסיכוי להיפגע מתנועה שלא מבוצעת נכון ומעומסים המופעלים על המפרקים בזמן הגלישה ואילו חיזוק פלג גוף עליון יקטין את הסיכוי להיפגע מבלימה של נפילות או מהתנגשות חיצונית.
בנוסף, חיזוק שרירי היציבה העובדים חזק מאוד בזמן הגלישה, יפחית בעיות עמוד שדרה (כאבי גו וצואר).
גמישות:
תרגילי גמישות יביאו להגדלת טווח התנועה של מפרק מסוים ובכך יקטינו את הסיכוי לפגיעה באותו מפרק במקרה ומתרחשת יציאה מטווח זה (עיקום קרסול, ברך, עמוד שדרה).
תזונה:
לאכילה נכונה לפני הגלישה, בזמן הגלישה ולאחריה, יש חשיבות רבה ביכולת השרירים להתמיד במאמץ כה אינטנסיבי.
לסיכום, כושר גופני כללי גבוה יאפשר לגוף לעמוד בתנאי גלישה אינטנסיביים.
בכך נתפנה ליהנות מחופשתנו הרבה יותר- נוכל להתרכז בנוף העוצר נשימה ובצד החברתי של חופשתנו. ולבסוף, לחזור בריאים ושלמים.